تبلیغات
من و تو و شیمی

من و تو و شیمی


سحابی شعله‌ور: تابش ستارگان تازه متولد شده گرمای دلنشینی به سحابی شعله در صورت فلکی شکارچی (جبار) بخشیده‌اند؛ سحابی که در فاصله نسبتا نزدیک 1300 سال نوری از زمین واقع شده است. نور فروسرخ حاصل از این ستارگان ماه گذشته و اندکی پیش از خاموشی تلسکوپ فضایی هرشل، به ابزارهای حساس تلسکوپ آژانس فضایی اروپا رسیدند. با توجه به نامرئی بودن نور فروسرخ برای چشم انسان؛ برای خلق تصویری مرئی از آنها در این عکس، طول‌موج‌های آن به رنگ‌های سفید، زرد و صورتی رنگ زده شدند. ستاره‌ای که باعث درخشش سحابی شعله می‌شود باید به شکل نقطه‌ای دیگر در کمربند شکارچی دیده شود؛ اما به دلیل ابر عظیمی از غبار که آن را احاطه کرده است، از نظرها محو شده است و 4 میلیارد بار کم‌نورتر دیده می‌شود.
آشوب رنگارنگ: این عکس که توسط تلسکوپ رصدخانه لاسیا متعلق به رصدخانه جنوبی اروپا در صحرای آتاکاما شیلی گرفته شده است، ابری میان‌ستاره‌ای را به همراه ستارگان شکل گرفته درون آن به تصویر می‌کشد. بخش اعظم این ابر را گاز هیدروژن تشکیل می‌دهد که به رنگ قرمز می‌درخشد، تابشی که ناشی از پیوستن مجدد الکترون‌های آزاد شده طی انفجارهای پر انرژی به اتم‌هایشان است. نواحی آبی‌رنگ سمت راست نور ستارگانی است که توسط ذرات غبار بازتاب می‌شوند. لکه‌های سیاه‌رنگ نیز نواحی غباری هستند که به دلیل ضخامت بیش از حد نور نمی‌تواند به آنها نفوذ کند.
حلقه آتش: این ضمیمه موج‌مانند که از سطح خورشید به درون فضا پیچ و تاب خورده است، پدیده‌ای است که به نام فوران تاج خورشیدی شناخته می‌شود. با پرتاب بیش از 900 میلیون تن ذرات خورشیدی با سرعتی بالغ بر 1.6 میلیون کیلومتر بر ساعت، این انفجارهای باد خورشیدی می‌توانند باعث از کار افتادن ماهواره‌های ارتباطی شود که به دور زمین در حال چرخش هستند.انفجار خورشیدی: این عکس چشم‌نواز از زبانه خورشیدی توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی (SDO) گرفته شده است. زبانه خورشیدی عارضه درخشانی است که از سطح خورشید به درون فضا امتداد می‌یابد. شکل‌گیری زبانه خورشیدی حدود یک روز طول می‌کشد و زمانی‌که ساختار آن ناپایدار می‌شود فوران کرده و پلاسمای درون خود را آزاد می‌کند. با رسیدن خورشید به بیشینه فعالیت خود طی چرخه‌های 11 ساله‌اش، انتظار می‌رود تعداد زبانه‌های خورشیدی در اواخر سال جاری میلادی / اواخر پاییز افزایش یابد.طبقه بندی: نجوم،
[ پنجشنبه بیست و ششم اردیبهشتماه سال 1392 ] [ 01:44 ب.ظ ] [ محدثه ] [ نظرات
]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

وبلاگ دانشجویان شیمی کاربردی دانشگاه آزاد واحد علوم دارویی
نظر سنجی
آیا تمایل به راه اندازی مجدد وبلاگ ما دارید؟آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

.

دریافت كد ستاره باران وبلاگ

Digital Clock - Status Bar
گریزون